Ile razy próbujesz wymyślić jakiś plan mający związek z działaniami Twojego biznesu. Ile razy zastanawiasz się nad ulepszeniem swojego logo, strony internetowej lub opracowaniem identyfikacji wizualnej dla swojej marki? Kreatywność przydaje się na każdym kroku. Przedstawiam Ci kilka sprawdzonych sposobów na pobudzenie kreatywności.

1.Postaw na samodzielność, a później zrób burzę mózgów

Na wstępnym etapie sprawdzi się samodzielne poszukiwanie rozwiązań. Jeśli szukasz pomysłu na logo, napisz na kartce hasło przewodnie i przez kilkanaście minut wypisuj wszystkie skojarzenia, które wpadną Ci do głowy. Możesz też skonsultować swój pomysł z grupą bliskich Ci osób, a nóż rozwiną Twoją koncepcję. Zobaczysz jak wiele nowych pomysłów może dzięki temu powstać.

Za twórcę burzy mózgów nazywanej również „fabryką pomysłów” uznawany jest Amerykanin Alex Osborn. Uważał on, że pomysły ludzi nie związanych z daną dziedziną mogą stanowić podstawę ciekawych rozwiązań.

2.Mapa myśli sprzyja twórczemu myśleniu

Mind Mapping jest to szczególny rodzaj notowania swoich myśli, który aktywizuje obie półkule mózgu. Za autorów tej metody uznaje się brytyjskich naukowców Tony’ego i Barry’ego Buzana. Twierdzą oni, że podczas sporządzania notatek w sposób tradycyjny aktywna jest jedynie lewa półkula mózgu. Odpowiada ona za myślenie logiczne,linearność, analizę, słowa i liczby. Jeśli oprócz słów, przy notowaniu użyjemy dodatkowo symboli, kolorów lub rysunków uaktywni się prawa półkula mózgu, która jest odpowiedzialna za wyobraźnię, rytm, postrzeganie przestrzenne i kolory. Pamiętaj, że najlepsze są pierwsze skojarzenia, które przychodzą Tobie do głowy.

Osobiście najbardziej odpowiada mi tworzenie map myśli na karce papieru, ale dla zwolenników mapowania myśli w programach komputerowych, zamieszczam nazwy kilku programów. Sprawdź, która forma mapowania myśli będzie najlepsza dla Ciebie.

  • iMindMap.pl – możesz skorzystać z 7 dniowej bezpłatnej wersji programu
  • Bubbl.us – jest to edytor online do mapowania myśli
  • Mindmup.com – edytor online

3.Kto powiedział, że bałagan jest zły

„Jeśli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko?” – Albert Einstein

Nie jestem zwolenniczką totalnego bałaganu, ale w zupełnie posprzątanej przestrzeni nie dałabym rady pracować. Muszę otaczać się różnymi przedmiotami, które w jakiś sposób wpływają na moją kreatywność. Wiem, że wiele osób lubi pracę w posprzątanym otoczeniu, bez zbędnych rzeczy na biurku, ale myślę, że najlepiej znaleźć złoty środek. Kiedyś sama byłam taką osobą. Wszystko musiało mieć swoje miejsce i nie mogłam rozpocząć pracy, kiedy nie byłam przekonana, że już wszystko jest we właściwym miejscu. Jednak odkąd dałam sobie więcej luzu, zauważyłam, że więcej pomysłów wpada mi do głowy.

4.Obserwuj rzeczywistość

Siedzisz cały dzień w domu i czekasz aż pomysły wpadną Ci do głowy? Skąd ja to znam. Zamiast czekać, aż w Twojej głowie coś wykiełkuje,wyjdź na zewnątrz. Przejdź się na dłuższy spacer, spójrz inaczej na rzeczywistość. Spróbuj dostrzec rzeczy, które umykają Ci na co dzień. Poobserwuj ulice, które są pełne kolorów, dźwięków, a nóż coś Cię zainspiruje. Nie wierzysz? To przy najbliższej okazji wyjdź z domu, weź ze sobą notatnik i zapisuj wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Bryła, tekstura, kolor, tło – nawet w rzeczach prostych i zdawałoby się nie związanych z Twoim pomysłem, możesz odnaleźć inspirację do swojego projektu.

5.Stymuluj swój mózg

Pamiętasz jak w szkole rozwiązywałaś rebusy? Krzyżówki, łamigłówki, zadania to dobre ćwiczenia na stymulację mózgu.

  • zagraj w jakąś grę, która wymaga myślenia
  • naucz się na pamięć piosenki
  • spróbuj zapamiętać sekwencję 10 liczb lub słów w odwrotnej kolejności

Potrenujesz zarówno pamięć jak i zdolność do szybkiej koncentracji, co przełoży się na zdolność do kreatywnego myślenia. Najważniejsze, aby zadania były odmienne od tych, które wykonujesz na co dzień. Z czasem taki trening może wejść Ci w nawyk. Zwiększysz swojej możliwości poznawcze i poprawisz zdolność przyswajania nowych informacji.

6.Zrób sobie drzemkę

Czujesz, że Twój organizm jest zupełnie przemęczony? Nie ma sensu jeszcze bardziej go przeciążać. Kto powiedział, że nie możesz sobie pozwolić na kilka minut snu w czasie dnia. W czasopiśmie „Sleep” opublikowano wyniki badań, które pokazują, że 5 minutowa drzemka jest zbyt krótka, żeby zregenerować organizm, ale już 10-20 minut przyniesie natychmiastową poprawę. Ja nie jestem zwolenniczką spania więcej niż 30 minut w czasie dnia, jednak Ty jeśli masz ochotę i taką możliwość możesz pospać dłużej 🙂 Pamiętaj jednak, że 60 minutowa rzemka może jest lepsza w utrwalaniu nabytych informacji, jednak wybudzenie następuje podczas fazy snu głębokiego, przez co po przebudzeniu czujemy się rozleniwieni. Potrzebujemy wtedy więcej czasu na powrót do pełnej aktywności.

Wyłączając się na chwilę od natłoku spraw, obniżysz poziom stresu, pozwolisz odpocząć zmęczonej głowie, a tym samym zwiększysz swoją koncentrację, produktywność, zdolność zapamiętywania, a przede wszystkim wpłyniesz na pobudzenie kreatywności.

7.Sport dobrym sposobem na pobudzenie kreatywności

Wiesz, że sport na świeżym powietrzu pobudza nasz szare komórki do myślenia? Dzieje się tak za sprawą dotlenienia mózgu. Ćwiczenia na świeżym powietrzu doskonale wpływają na poprawę krążenia krwi. Wyjdź na spacer, pobiegaj albo wsiądź na rower. Nie dość, że pozbędziesz się natłoku niepotrzebnych myśli, to jeszcze zrobisz miejsce na nowe pomysły i wrócisz do pracy nad swoim projektem z nową, pozytywną energią.

A Wy jakie macie jeszcze pomysły na zwiększenie lub pobudzenie swojej kreatywności? Które z nich stosujecie najczęściej? 🙂