Masz nową stronę opartą o WordPress? Już nie możesz się doczekać, jak będziesz dodawać zdjęcia i nowe wpisy? Przed Tobą stoi jeszcze zadanie prawidłowego zarządzania stroną, a przede wszystkim aktualizacja WordPressa, motywu i wtyczek. Jeśli wydaje Ci się, że wykonanie aktualizacji jest trudne, powiem Ci, że wcale nie musi takie być. W tym wpisie przygotowałam dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek.

1. Backup strony

Po pierwsze skontaktuj się ze swoją firmą hostingową i zapytaj jak często wykonują kopie zapasowe Twojej strony. Najlepiej gdyby wykonywali backupy przynajmniej raz dziennie. Jednak z doświadczenia wiem, że nie każda firma hostingowa wykonuje tak częste kopie zapasowe. Zdarza się, że wprowadzamy na stronie zmiany, dodajemy nowe wpisy, dokonujemy aktualizacji i okazuje się, że coś jest nie tak ze stroną, więc pewnie będziemy chcieli wrócić do poprzedniej wersji strony. Piszemy do firmy hostingowej, a tam otrzymujemy wiadomość, że wykonują kopie zapasowe raz na 2 tygodnie.

Najlepiej, jeszcze przed stworzeniem strony i wybraniem firmy hostingowej, dopytać jak często będę wykonywać backupy naszej strony. Po co mamy się niemile zaskoczyć. Często pytacie jaką firmę hostingową wybrać. Ja korzystam z Zenboxa i ich mogę polecić.

Wtyczka do backupów

Drugim sposobem na backupy jest zainstalowanie wtyczki do backupów np. BackWPup. Jeśli jesteś biegła w WordPressie, możesz odpowiednio skonfigurować wtyczkę w taki sposób, żeby wykonywała kopie zapasowe codziennie lub w wybrane dni tygodnia o określonych godzinach. Gdzie trzymać kopie zapasowe? Najlepiej przechowywać je w chmurze. Do tego sprawdzi się konto np. na Dropboxie.

2. Aktualizacja WordPressa

Wiele osób zastanawia się czy musi aktualizować WordPressa. Jeśli Ty też zastanawiasz się czy musisz aktualizować WordPressa, odpowiedź brzmi TAK. Jeśli aktualizujesz WordPressa, tym samym dbasz o bezpieczeństwo swojej strony. Zanim przystąpisz do tego kroku, zrób kopię zapasową strony. Możesz wykonać ją samodzielnie używając wspomnianej wyżej wtyczki. Następnie sprawdź czy Twój szablon WordPress i wtyczki są kompatybilne z najnowszą wersją WordPressa. Takich informacji możesz szukać na stronie szablonu i wtyczek lub napisać bezpośrednio do ich twórców. W ten sposób przygotujesz się lepiej do aktualizacji WordPressa.

3. Aktualizacja motywu

Motyw aktualizować trzeba, tak samo jak trzeba aktualizować WordPressa. Mam nadzieję, że masz motyw potomny i aktualizacja przebiegnie bezproblemowo.

Czym jest motyw potomny (child theme)?

Motyw potomny dziedziczy wygląd oraz funkcje motywu rodzica i pozwala na wprowadzenie w nim zmian, bez konieczności modyfikacji jego oryginalnych plików. Z tego powodu jest to rekomendowany sposób wprowadzania zmian w motywach. Jeśli dopiero przymierzasz się do zbudowania strony, to pamiętaj o stworzeniu motywu potomnego.

Dlaczego ważne jest stworzenie motywu potomnego?

Jest to niezwykle istotne, jeśli któregoś pięknego dnia, po wykonanej aktualizacji, nie chcesz obudzić się z białym ekranem zamiast widoku swojej strony. Jeśli nie będziesz mieć motywu potomnego, to bardzo prawdopodobne, że po aktualizacji wszelkie style, które wprowadziłaś znikną i będziesz musiała je od nowa wprowadzać.

Motyw potomny to dla mnie podstawa. Dzięki niemu możemy swobodnie wprowadzać modyfikacje w plikach motywu. Być może w przyszłości będziesz chcieć coś zmienić w kodzie strony, aby jeszcze lepiej dostosować jej wygląd do swoich oczekiwań i wtedy dobrze mieć motyw potomny. Najlepiej stworzyć go od razu po instalacji WordPressa, kiedy nie masz jeszcze wprowadzonych żadnych ustawień na stronie. Sprawdzi się do tego wtyczka np. Child Theme Configurator.

Jeśli masz zakupiony płatny motyw, przed wykonaniem aktualizacji, zapoznaj się z dokumentacją motywu na stronie twórcy motywu.

4. Aktualizacja wtyczek

Jeśli prowadzisz blog, to zapewne często logujesz się do swojego WordPressa i wtedy widzisz na bieżąco czy pojawiły się jakieś nowe dostępne aktualizacje wtyczek. Co jednak, jeśli masz stronę wizytówkę, która nie wymaga od Ciebie na ogół zmian na stronie lub wprowadzania nowych treści?

Jak często sprawdzać czy są dostępne aktualizacje?

Może się teraz ze mną nie zgodzisz i nie będziesz zadowolona z tego co napiszę, ale moim zdaniem im częściej tym lepiej 🙂 Programiści stale aktualizują wtyczki nad którymi pracują. Jestem za tym, aby być na bieżąco z dostępnymi aktualizacjami. Myślę, że wejście chociaż raz w tygodniu lub raz na 2 tygodnie i sprawdzenie czy pojawiła się jakaś nowa aktualizacja jest dobrym rozwiązaniem.

Pamiętaj o wykonaniu kopii zapasowej strony. Wtyczki aktualizuj pojedynczo i po każdej aktualizacji sprawdzaj czy strona działa poprawnie.

Mam nadzieję, że ten wpis rozjaśnił Ci trochę w głowie 🙂 Wykonywanie aktualizacji na stronie internetowej to duża odpowiedzialność, jednak jeśli będziesz trzymać się wytycznych, to jestem przekonana, że pójdzie Ci to sprawnie i bezproblemowo.
Jestem ciekawa czy wykonujesz aktualizacje na swojej stronie i jak często sprawdzasz czy są dostępne? 🙂 Podziel się informacją w komentarzu.
Ten wpis okazał się dla Ciebie pomocny? Udostępnij go znajomym!